KATARZYNA MICHALAK MAGDA

Z wykształcenia jest prawnikiem i specjalistą od stosunków międzynarodowych. Kierowała zespołem specjalistów tworzących warunki do powszechnego stosowania metody Treg w zwalczaniu cukrzycy typu 1. Pod jej kierownictwem PolTREG pozyskał finansowanie w ramach „szybkiej ścieżki” NCBiR, programu GO_GLOBAL i Horyzont 2020 oraz z funduszy inwestycyjnych fazy seed i VC.

Na TEDxGdynia opowie o kreowaniu współpracy między światem biznesu i nauki oraz odnajdowaniu siły w popularyzacji metody terapii dla chorych na cukrzycę typu 1. O tym, że cel jest ważniejszy niż zyski, i że pozwala nadawać sprawom odpowiednie priorytety.

 

 

 

 PRZEMYSŁAW STAROŃ

Jak sam się przedstawia – dziecko neo, które od dawna jarało się światem i zaczęło uczyć w szkole, stając się   ekspertem od kreatywnych form edukacji i wykorzystywania nowych technologii oraz mediów społecznościowych   w pracy z młodzieżą, będąc jednocześnie pracownikiem Uniwersytetu SWPS i psychologiem oraz trenerem w   Centrum Rozwoju Jump.

Na TEDxGdynia odpowie na pytanie – czy edukacja może być magiczna?

 

 

 MAGDALENA WESTA

Na co dzień specjalistka w zakresie rozliczania świadczeń medycznych.  Z wykształcenia pedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Z zamiłowania czynny wolontariusz. Uwielbia pomagać innym. Prężnie działa w Duszpasterstwie Akademickim „Winnica”, tworząc różnego rodzaju inicjatywy aktywizujące. Organizatorka jedenastej edycji festiwalu „Otwórz Oczy”, koordynatorka projektu „Dobro -> Podaj Dalej!”. Finalistka ogólnopolskiego plebiscytu Nieprzeciętni 2017.

Każdego dnia stara się pomnażać dobro oraz pozytywnie motywować. Przekonuje, że choć nie jest w stanie zmienić całego świata,  jest przekonana, żemoże zmienić cały świat choć jednej poznanej na wolontariacie osoby.

Na TEDxGdynia opowie o tym, że aby dojść do takich wniosków, trzeba przynajmniej raz w życiu poza własne schematy i spróbować w pełni być dla innych. Na początku nie będzie łatwo, a całość może wydać się ogromną inwestycją. Pokaże, że jest to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrealizować, bowiem bycie dla innych przynosi niezliczone zaskakujące korzyści.

 

 BOGUSŁAW PRANSZKE

Profesor nadzwyczajny Akademii Morskiej w Gdyni w Katedrze Fizyki. Oprócz pracy naukowej skutecznie popularyzuje wiedzę z zakresu fizyki sprawiając. Współpracuje ze szkołami (od podstawówek do liceów) prowadząc wykłady popularnonaukowe i warsztaty.

Na TEDxGdynia opowie o tym, że wyprawa na Marsa, a ewentualna podróż do planety w najbliższym nam układzie gwiezdnym – Proxima Centauri – będzie prawdziwym wyzwaniem. Jakie są ograniczenia techniczne i fizyczne takiej wyprawy z punktu naszej obecnej wiedzy? Ile czasu i energii pochłonęłaby taka podróż przy pewnych, istotnych z punktu fizyki i techniki, założeniach?

 

 JAROSŁAW ŁOJEWSKI

Jego pasja to łączenie: ludzi, firm, technologii, IT z biznesem, korporacji ze startupami. Nie umie skupić się tylko na jednej rzeczy. Poza pracą w korporacyjnym IT, od wielu lat wspiera ludzi i startupy jako coach, mentor, trener lub doradca. Jest orędownikiem uczenia się przez doświadczenie. Przeszłość, a w szczególności popełnione błędy i porażki, są dla niego źródłem doświadczenia i nowych zasobów. Dlatego od kilku lat „robi w fakapach” – do niedawna organizując i prowadząc spotkania FuckUp Nights w Trójmieście i Warszawie, a obecnie wspierając działania społeczności Fuckuperów w całej Polsce.

Na TEDxGdynia opowie, po wracać do błędów i porażek z przeszłości? Jaki jest cel rozważania minionych tragedii? Co zrobić, aby nadać im sens? Czym więcej mogą być, niż tylko przykrymi wspomnieniami? Udowodni, że przeszłość, a w szczególności doświadczenia wynikłe z popełnionych błędów, muszą być źródłem rozwoju dla ludzi i organizacji.

 

 

 ZBIGNIEW KOWALSKI

Jeden z pierwszych polskich wykładowców zajmujących się relacjami lekarz – pacjent, dyrektor programowy spółki komunikacja z pacjentem.pl. Mówca i trener komunikacji interpersonalnej. Od 2000 roku prowadzi szkolenia, wykłady, warsztaty i debaty. Z jego wiedzy skorzystało dotychczas ponad 60 000 osób, w tym ponad 30  000 lekarzy, 15 000 farmaceutów i 5000 pielęgniarek. Jest przewodniczącym Sekcji Motywacji Pacjentów Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.

Współautor bestsellerowej książki „Mount Everest Biznesu”, autor rozdziałów na temat komunikacji i zmiany nawyków w podręcznikach „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych”, „Kompleksowa opieka nad pacjentem w wieku podeszłym”, „Kuchnia dla serca” i autor poradników „Zdrowa Komunikacja”, „Wspólnie dla serca”, „Jak stworzyć gabinet doskonały”, „Komunikacja z pacjentem w gabinecie okulistycznym”, „Współodpowiedzialność w leczeniu hemofilii”.

Na TEDxGdynia opowie o tym, że gdybyśmy angażowali się w leczenie, medycyna byłaby skuteczniejsza. Brak zaangażowania jest często spowodowany niskim poziomem zaufania do lekarzy. Dlaczego nie ufamy lekarzom? Jak włączyć się do współpracy? Dowiemy się tego wszystkiego.

 

 OKTAWIA GORZEŃSKA

Aktywistka, innowatorka edukacyjna, trenerka,  dyrektorka  17 LO w i „change-maker” w jednej osobie. Upowszechnia idee edukacji bliskiej realnemu życiu i doskonalącej kompetencje społeczne. Propagatorka wykorzystywania nowych technologii w szkole, nagrodzona tytułami EDUinspirator  i Microsoft Innovative Educator Expert. Inicjatorka Grupy Eduzmieniaczy, skupiającej edukatorów  z całej Polski. Uczestniczka Leadership Academy for Poland. Należy do grupy Superbelfrzy RP. Inspiracje czerpie z podróży, nie zawsze edukacyjnych, wizyt studyjnych i projektów. Najciekawszym   edukacyjnym przeżyciem była dla niej tygodniowa praca nauczycielska w tajskiej, wiejskiej szkole. Wierzy, że każdy   może być zmianoczyńcą.

Na TEDxGdynia opowie o tym, że polska szkoła potrzebuje zmiany. Będzie przekonywać, że każdy z nas może mieć wpływ na zmianę edukacji, włączając się do działania.

 

 

 

 WOJCIECH GLAC

Wojciech Glac jest nauczycielem akademickim – adiunktem w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego. W pracy naukowej zajmuje się uzależnieniami, jednak jego największą pasją jest nauczanie oraz popularyzacja nauki. Wykłada na kierunkach: biologia, psychologia i  kryminologia. Każdego roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularnonaukowych oraz warsztatów z dziedziny neurobiologii i immunologii. W 2012 roku został laureatem Nagrody „Nauczyciel Roku” Uniwersytetu Gdańskiego im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Homunculus”.

Na TEDx Gdynia opowie o gamifikacji w edukacji, czyli narzędziu, dzięki któremu nauka staje się grą. Udowodni, że dzięki wykorzystaniu różnorodnych elementów znanych ze świata gier, takich jak fabuła, misje, zdobywanie doświadczenia, dóbr czy umiejętności, gamifikacja zwiększa motywację do nauki. Dla ucznia, tak jak dla nauczyciela, udział w grze staje się swoistą przygodą, która sprawia, że uczenie się i nauczanie są przyjemnością.

 

 MIKOŁAJ BIERNAT

Uczeń liceum, co-founder startupu, projektant UI i stron internetowych. Potrafi jednocześnie tworzyć w bałaganie otaczających go notatek i zarazem stracić nerwy przy nieuporządkowanej liście zadań do zrobienia. Uwielbia współpracować, choć nie przeżyje dnia bez czasu spędzonego sam ze sobą. Nie definiuje się ani jako intro-, ani jako ekstrawertyk. Nie wi,e czy lepszy z niego humanista, czy umysł ścisły – zna jednak swoje cele i ich wymagania. Do działania motywują go vlogi Casey’ego Neistata oraz postacie z ulubionych seriali.

Jego droga ze startupem zaczęła się wraz z rozpoczęciem nauki w liceum. Największym wyzwaniem, z którym zmaga się do dziś,  jest równoległa nauka w szkole oraz praca nad projektem. Mówi o sobie, że żyje podwójnym życiem – za dnia zwykły uczeń, w nocy zdeterminowany startupowiec. Na TEDxGdynia opowie o tym, że szkoła to nie wszystko, oraz zdradzi, co młodzież może w związku z tym zrobić.