Współpraca. Wymiana. Zmiana.

Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zmienia się nasze środowisko, życie nabiera coraz większego tempa, rozwijająca się technologia skraca odległości geograficzne i przyspiesza przepływ informacji. Z upływem dni zmieniają się otaczający nas ludzie, a także my sami – nasze spojrzenie na rzeczywistość, marzenia, życiowe cele i priorytety. Na wiele z tych zmian nie mamy wpływu, są dziełem losu, przypadku, naturalną koleją rzeczy.

Niektóre z nich inicjujemy jednak my sami, bo, choć zawsze mniej lub bardziej ryzykowne, zmiany niewątpliwie są w naszym życiu czynnikiem twórczego fermentu. Ich funkcją niejednokrotnie staje się skrzyżowanie różnych dyscyplin, współpraca w ramach różnych dziedzin, zderzenie pomysłów z pozornie przeciwstawnych biegunów. Z perspektywy czasu często trudno później ocenić, co dokładnie było pierwsze – czy to spotkanie grupy pasjonatów doprowadziło do rozpoczęcia nowego projektu, czy też może to kiełkujący od dawna pomysł przyciągnął do siebie właściwych ludzi we właściwym czasie?

Pierwszy TEDxGDYNIA w 2011 roku poświęcony był innowacjom społecznym. W roku 2013 przyświecało nam motto Współpraca, wymiana, zmiana. Chcieliśmy wspólnie zastanowić się nad zależnościami i zmiennością tytułowych zjawisk. Czy impulsem do podjęcia współpracy jest potrzeba zmiany, czy dokładnie na odwrót? Co najczęściej stanowi siłę napędową do działania, a co je finalizuje?

Gdynia to nowoczesne miasto z inspirującą i otwartą na innowacje społecznością, której reprezentanci chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i pomysłami. Tematy, które wydają się ciekawe i warte upowszechniania zgodnie z ideą TEDx to między innymi:

  1. Jak podróże kształtują nasze aspiracje i działania zawodowe. Jak nowe technologie umożliwiają działania biznesowe „na dystans”. Świadomość, że każda z podróży to ryzyko/szansa na zakończenie jednego biznesu i początek drugiego oraz najlepsze doświadczenie edukacyjne i poznanie samego siebie,
  2. Innowacyjne metody, jak łączyć pasję i zainteresowanie nowymi technologiami i ekologią z działaniami edukacyjnymi i integrującymi lokalne społeczności  – o ogrodach hydroponicznych, zielonych oknach i ścianach, quadrocopterach,
  3. Recepta na przyjaźń i  innowacyjny biznes – jak zrealizować pasję do projektowania mebli i blog o designie i dzielić się tym z innymi,
  4. Teoria i praktyka „Design for All” – jak wykorzystać design aby tworzyć przestrzeń publiczną dostosowaną do potrzeb mieszkańców i respektująca ich zróżnicowane potrzeby.