TEDxGDYNIA 2014 odbył się 6 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Tematem spotkania było: Dziś. Jutro. Miasto.

Współczesne miasto nie jest spójnym systemem. Nie posiada zwartej struktury i miarowego rytmu. Miasto XXI wieku to mozaika tożsamości, zachowań, pragnień, potrzeb i wyzwań. To nieustanny dialog pomiędzy mieszkańcami i otaczającą ich rzeczywistością. Pluralistyczny charakter miejskiego życia wymaga od współczesnych badaczy, projektantów i aktywistów rewizji dotychczasowego rozumienia tego zjawiska. Spojrzenie na miasto z jednej perspektywy nie jest już możliwe. Futuryści prognozują, że przyszłość człowieka związana jest z miastem. Musimy przygotować się na liczne wyzwania wynikające z projektowania i funkcjonowania współczesnego polis.

Tegorocznej edycji TEDxGDYNIA przyświeca hasło Dziś. Jutro. Miasto. Wspólnie chcemy przyjrzeć się miejskiej tkance oraz mechanizmom i procesom, które ją kształtują. Spojrzymy interdyscyplinarnie na żywy miejski organizm oraz wspólnie zastanowimy się nad kondycją
i przemianami współczesnego i przyszłego miasta.

TEDx to realizowany według reguł światowych konferencji TED program lokalnych, kameralnych wydarzeń, łączących ludzi szukających inspiracji i tych, którzy są inspiracją dla innych –  przedstawicieli świata nauki, biznesu, aktywistów społecznych, innowatorów z różnych dziedzin. Organizowane przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation międzynarodowe konferencje TED (Technology, Entertainment and Design – www.ted.com) od blisko 30 lat popularyzują – jak głosi ich motto – ‘idee warte rozpowszechniania’. Dostępne w Internecie ponad 1500 wykładów zarejestrowanych w ramach TED obejrzano już w sumie ponad miliard razy.

Formuła jednodniowej konferencji TEDx obejmuje łącznie około siedmiu maksymalnie 18-minutowych prezentacji. Społeczny wymiar TEDx zakłada, że prelegenci nie otrzymują wynagrodzenia, zyskując w zamian wyjątkową okazję do zaprezentowania swoich pomysłów i wymiany poglądów w gronie aktywnych, twórczych osób.

MODERATORAMI SPOTKANIA BYLI:

  1. Katarzyna Roman-Nejman: odkrywca, perfekcjonista, badacz. Poza zgłębianiem tajemnej wiedzy typograficznej (lub dla niektórych “literkowej”) pomaga przedsiębiorcom w budowaniu wizerunku ich firm, ale także angażuje się w projekty z innych dziedzin, w tym młodzieżowe… w ten sposób chce zmieniać świat na lepsze.
  2. Mateusz Nowak – rozmarzony realista, praktyczny kreator, czyli finansista z wykształcenia i konsultant strategiczny z zawodu. Pasjonuje się przedsiębiorczością społeczną i organizuje przestrzenie dla wymiany idei. Jako moderator będzie pomagał łączyć ludzi i wybudzać do działania.