Według naukowców nasza biosfera ze wszystkimi swoimi organizmami stanowi tylko jednomiliardową część masy Ziemi. Mimo to życie podzieliło się na miliony gatunków i jednostek, z których każdy gra unikatową rolę w stosunku do całości. Powstanie tak wielkiej różnorodności form życia w tak stosunkowo niewielkiej przestrzeni do dziś stanowi jedną z największych tajemnic świata.

Różnorodność i unikatowość stanowią wspólny mianownik nie tylko ziemskiej biosfery, są także hasłem przewodnim tegorocznej edycji TEDxGDYNIA. Między gatunkami to hasło wielowymiarowe, odnoszące się do relacji, wymiany i komunikacji między różnymi gatunkami – członkami naszej społeczności, zwierzętami, wykreowanymi postaciami i dziedzinami życia. „Między gatunkami” to także transfer wiedzy, wartości i idei, które kształtują nasz świat i naszą perspektywę.

Zaproszeni prelegenci to pasjonaci, którzy swoją codzienną aktywnością efektywnie zagospodarowują przestrzeń wokół siebie. Wspólnie chcemy odwiedzić laboratorium ich wiedzy i dobrych praktyk, spojrzeć przez mikroskop na motywacje i emocje, którymi się kierują.

TEDx jest programem lokalnych wydarzeń realizowanych według reguł światowych konferencji TED. Łączy ludzi szukających inspiracji i tych, którzy są inspiracją dla innych – przedstawicieli świata nauki, biznesu, aktywistów społecznych, innowatorów z różnych dziedzin. Organizowane przez amerykańską organizację non-profit Sapling Foundation międzynarodowe konferencje TED www.ted.com (Technology, Entertainment and Design) od blisko 30 lat popularyzują – jak głosi ich motto – „idee warte rozpowszechniania”. Ponad 1500 wykładów zarejestrowanych w ramach TED i dostępnych w Internecie obejrzano już w sumie ponad miliard razy.

Program:

16.30 – 17.00 Rejestracja uczestników
17.00 – 18.40 Pierwsza runda wystąpień: Wojciech Hora, Paweł Sitkiewicz, Mateusz Mach, Food Think Tank
18.40 – 19.00 Przerwa
19.00 – 20.40 Druga runda: Paulina Bocheńska, Firma Bioseco, Michał Malinowski, Jakub Krzyżak, Elvin Flamingo
20.40 – 21.40 Integracja i sieciowanie: Koncert zespołu „FORETIME”, Instalacja „Las” – Food Think Tank. Wystawa młodych fotografów „Wymiennikowni”, Fotobudka i poczęstunek.